Środa, 20 czerwca 2018 r. (171 dzień roku) , Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

» Informacje
Telefony Urzędu Gminy:
(+48 41) 384-10-48
(+48 41) 384-10-32


Tel./Fax.Urzędu Gminy:
(+48 41) 384-10-10

Pomoc i wsparcie osobom doświadczającym przemocy

0-801-12-00-00

Telefon rodziców, nauczycieli, wychowawców których dzieci/uczniowie sięgają po alkohol czy narkotyk.

0-801-14-00-68

Poczta elektroniczna:
gmina@kozlow.pl

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek - Piątek
7:00 - 15:00

Wójt Gminy Kozłów przyjmuje interesantów w każdy wtorek od godz. 13.00 do 15.30

» Informacje dla rolników
Gmina Kozłów jest realizatorem projektu "Modernizacja oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej Nr 1 w gminie Kozłów" współfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Statystyka odwiedzin:

180168

(dla pracowników urzędu)
Równać szanse w Kozłowie

Projekt finansowany z programu "Równać szanse" Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży:


(kliknij na logo)

(kliknij na logo)PROJEKT "BYĆ JAK DEMOSTENES" WIDZIANY OCZYMA KOORDYNATORA        Miałam przyjemność koordynować już drugi projekt, który zyskał przychylność Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Tym razem było to przedsięwzięcie pod hasłem "Być jak Demostenes", projekt realizujący humanistyczny model kształcenia obywatelskiego oparty na podstawach retoryki. Nadrzędnym celem stworzonej przez nauczycieli Gimnazjum w Kozłowie propozycji wyrównywania szans było umożliwienie młodzieży wiejskiej opanowania umiejętności komponowania i publicznego wygłaszania przemówień, jasnego formułowania i stanowczego wypowiadania własnego zdania w czasie dyskusji, polemizowania, argumentowania, przekonywania o słuszności swych racji, a także przygotowanie do świadomego i odpowiedzialnego udziału w życiu społecznym.

Jak realizowaliśmy projekt? Co robiła młodzież gimnazjalna? Oto krótka rekapitulacja działań podejmowanych od stycznia do czerwca bieżącego roku.

Zaczęło się wszystko od deklaracji, tzn. każdy, kto zgłosił akces do udziału w projekcie, wybrał obszar, w którym chciał się realizować. Jedni postanowili przygotować plakaty promujące projekt, inni zgłosili się do dokumentowania prac (fotografowania, redagowania relacji, sprawozdań). Pojawili się także przyszli twórcy posterów i choć nazwa "poster" wtedy niewiele jeszcze im mówiła, podjęli się samokształcenia i projektowania plakatów naukowych. Pisemne deklaracje jako wyraz zobowiązania do wykonania zadań umieściliśmy w tabeli i powiesili na tablicy w holu szkoły. Ten przejaw odpowiedzialności za własne wybory spodobał się monitorującemu nasz projekt pracownikowi PFDiM, panu Arturowi Łędze, który odwiedził nas w marcu. Potem przystąpiliśmy do konkretnych działań. Młodzież wykonała pod kierunkiem pani Joanny Maciejek pięć plakatów promujących projekt "Być jak Demostenes". Równocześnie informowaliśmy społeczność lokalną o tym, co robimy, na łamach "Wieści Miechowskich" i na stronie internetowej Urzędu Gminy Kozłów. Rozpoczęły się także warsztaty dziennikarskie, a na nich nauka obsługi cyfrowego aparatu fotograficznego, sporządzania notatek, redagowania artykułów prasowych. Tym zadaniem zajęłam się osobiście, wykorzystując swą wiedzę i doświadczenie ze studium dziennikarskiego. W marcu gościliśmy rzecznika prasowego Uniwersytetu Jagiellońskiego, panią Katarzynę Pilitowską, oraz psychologa - pana Michała Szota. Przeprowadzili oni nieodpłatnie czterogodzinne warsztaty dotyczące psychologicznych aspektów przemawiania, autoprezentacji, argumentacji, dykcji. Do ww. specjalistów dotarliśmy dzięki pomocy jednego z rodziców - pani Katarzyny Huptyś. Potem zaczęło się tworzenie posterów i poszukiwanie pomysłów do przemówień. Opiekując się grupami "posterowców", śledziłam etapy powstawania plakatów naukowych. Odbierałam e-maile ze zdjęciami Demostenesa, Tukidydesa, Gorgiasza, Cycerona, dokonywałam korekty notatek biograficznych, fragmentów przemówień sławnych oratorów. Efektem tej współpracy z młodzieżą są cztery postery: "Mówcy antycznej Grecji", "Oratorzy starożytnego Rzymu", "Staropolskie toasty, perory, oracje" oraz "Przemówienia wielkich Polaków". Zdobią one korytarz Gimnazjum w Kozłowie. W międzyczasie odbywały się "Meettingi z ...". gośćmi spotkań z młodzieżą byli: Na meettingach przyszli mówcy pytali gości o ich doświadczenia oratorskie oraz o sprawy związane z naszą małą ojczyzną. A dziennikarki notowały, notowały, aby potem redagować relacje ze spotkań. Równocześnie Członkowie Klubu Młodych Oratorów "VOX" pisali przemówienia, stosowali w nich figury retoryczne, poprawiali i doskonalili teksty. Warsztaty oratorskie poprowadziłam, korzystając z własnej wiedzy polonistycznej, posiłkując się fachową literaturą oraz ... Internetem.

        W kwietniu wybraliśmy się do Radia i Telewizji Kraków. Rozmawialiśmy z dziennikarzami radiowymi, ze spikerami. Zobaczyliśmy studia nagrań. Młodzież uczestniczyła też w warsztatach z zakresu dykcji i emisji głosu przeprowadzonych przez aktorów teatru "Groteska". Ostatnim punktem wyjazdu studyjnego do dawnej stolicy Polski był o odwiedzenie grobu Piotra Skargi - renesansowego mówcy. Udało nam się zobaczyć księcia Karola, który właśnie wtedy składał wizytę w Krakowie. Maj i czerwiec to czas przygotowań do wygłaszania przemówień, warsztaty z mnemotechnik, czyli metod szybkiego zapamiętywania, uczenia się (te zajęcia poprowadziła pani Agnieszka Milewska), a ponadto próby przed mikrofonem, przy wykorzystaniu sprzętu nagłaśniającego, który został zakupiony z grantu.

        Nadszedł wreszcie dzień próby. 6 czerwca młodzi mówcy wystąpili na posiedzeniu Rady Gminy. Mówili o tym, co ich niepokoi, wymaga zmian, poprawy. Prezentowali też swoje potrzeby, marzenia. Zwracali uwagę radnych i wójta na dzikie wysypiska śmieci, na sprzedaż alkoholu i papierosów osobom niepełnoletnim, na słabą bazę sportową gminy, na brak oświetlenia. Proponowali zainteresowanie mieszkańców agroturystyką, założenie wioski tematycznej, tworzenie punktów usługowych, kawiarni, kafejki internetowej. (red. Do pobrania przemówienia dzieci z posiedzenia: przemówienie Magdaleny Mól, przemówienie Magdaleny Dudek, przemówienie Katarzyny Stachurki.)

        Na przełomie maja i czerwca uczestnicy projektu wyruszyli do stolicy, głównie do Sejmu RP, ale przy okazji zwiedzili Zamek Królewski, Pałac Łazienkowski, pałac i ogród w Wilanowie, Cmentarz Powązkowski, warszawską Starówkę. Byli także na Koncercie Muzyki Filmowej prowadzonym przez Grażynę Torbicką - spikerkę programu 2 TVP oraz na występie amerykańskiej wokalistki Sinead O´Connor. Obydwa koncerty odbyły się u stóp Pałacu Kultury i Nauki.

19 czerwca odbył się "Maraton oratorski - wielka gala krasomówcza",
czyli świętowanie zakończenia realizacji projektu. Wystąpienia młodych oratorów, następców Demostenesa, występy wokalistów: Marleny Moś, Magdaleny Dudek, Iwony Curyło, Weroniki Nowak i Pawła Sęka,rozdanie nagród mówcom i zwycięzcom konkursu na logo projektu - to finał działań związanych z realizacją jedynego w Polsce projektu, przedsięwzięcia uczącego młodych ludzi przemawiania.Loga, które zostały wyróżnione w konkursie:


autor:
Agnieszka Nowak
autor:
Klaudia Nowak

autor:
Katarzyna Stachurka


Agata Borek


Opinie na temat projektu dzieci biorących w nim udział:

Biuletyn Informacji Publicznej

OBYWATEL.GOV.PL

SIP

Rejestr Działalności Regulowanej

Wiadomości

Rewitalizacja

FOTOWOLTAIKA

Szkoła z e(ko)-szansą

Budowa Szkoły

Gospodarowanie Odpadami Komunalnymi

JAKSA

ROEFS

PGN


STOP PRZEMOCY

Zrozumieć Świat

Moje boisko - Orlik 2012

TS ENERGIA KOZŁÓW

INWESTYCJE

Komputery dla mieszkańców

Rządowe Centrum Legislacji
Dziennik Ustaw
Monitor Polski

E-PUAP

USC

PPWOW

CKNONW w Kamionce


Pola biwakowe

Wydarzenia kulturalne"WSZYSCY RAZEM"


Stowarzyszenie WSZYSCY RAZEM

Koło honorowych dawców krwi w Kozłowie

Ważniejsze telefony
999
Pogotowie Ratunkowe

998
Straż Pożarna

997
Policja

(041) 38-38-007
Posterunek Policji w Książu Wielkim

0 800-131-333
Infolinia Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie
(połączenie bezpłatne)

(012) 422-11-87
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie

112
tel. alarmowy dla użytkowników telefonów komórkowych

 © M. Zieliński - Urząd Gminy Kozłów

  Aktualizacja: 08.05.2013 r. (Mgr inż. Michał Syska)

Kontakt | Pomoc